Linki pochodzące z komentarzy zamieszczanych na forach i blogach nie mają zbyt wielkiej wartości pozycjonerskiej, ale ze względu na różnicowanie profilu pozyskiwanych linków z pewnością warto je pozyskiwać. Zacznijmy od tego, że zarówno fora, jak i blogi, z których pozyskujesz linki, muszą być powiązane tematycznie z prowadzoną przez Ciebie działalnością.

Linki z blogów

Sprawa wygląda prosto. Każdy blog ma możliwość dodawania komentarzy do zamieszczanych wpisów. Niektóre systemy komentarzy wyposażone są w rubryczkę na podanie własnej strony internetowej, a przy pozostałych trzeba się trochę pomęczyć. Dlaczego? To, że dodasz komentarz, nie koniecznie musi oznaczać, że zostanie on zaakceptowany i dopuszczony do publikacji przez właściciela bloga. Dlaczego? Jeszcze kilka lat temu komentarze na blogach były wykorzystywane masowo i bezwzględnie do pozyskiwania linków i doprowadzało to właścicieli blogów do furii, gdyż chcąc uniknąć zaśmiecenia swojego bloga kilkudziesięcioma bezsensownymi komentarzami dziennie, musieli nieustannie je usuwać.

Jak zatem dodać komentarz tak, aby nikogo nie irytować? Odnieś się sensownie do treści komentowanego przez Ciebie artykułu, wspomnij, że Ty też działasz w tej branży (tu możesz podać link do swojej strony www) i oczywiście nie zapomnij o odrobinie wazeliny (fajny blog, wartościowa treść, z której wiele można się dowiedzieć, będę tu częściej zaglądać, pisz częściej, nieźle Ci idzie itp.).

Linki z forów

Najłatwiejszym sposobem na pozyskanie linku z forum jest założenie konta i podanie adresu swojej strony internetowej w odpowiedniej rubryce w panelu administracyjnym. Link ten wyświetli się w stopce pod każdym napisanym przez ciebie postem. Linki można również zamieszczać bezpośrednio w postach, ale tu istnieje ryzyko, że post zostanie usunięty z tych samych powodów, dla których usuwa się komentarze na blogach. Jak zatem umieścić link we wpisie tak, aby nie zdenerwować moderatora forum? Powiem Ci, jak ja to robię.

Sposób pierwszy.
Zakładam konto na jakimś regionalnym, ogólnotematycznym forum i piszę, że prowadzę małą firmę usługową i chciałbym zamówić dla niej stronę internetową, ale kompletnie się na tym nie znam i proszę o pomoc osoby, które już mają własne strony i są z nich zadowolone. Kilka dni później zakładam na tym samym forum drugie konto i odpowiadam: Ja niedawno zamówiłem stronę internetową u firmy TS-PROJEKT (nazwa firmy jest oczywiście linkiem) i jestem bardzo zadowolony. Fajna, nowoczesna strona za przyzwoitą cenę i miła obsługa. Sprawdź ich ofertę i poważnie się nad nią zastanów.
Sposób drugi (do wykorzystania dla stron z systemem zarządzania treścią)
Coraz większe znaczenie w pozycjonowaniu stron internetowych ma wartościowa treść. Więcej na ten temat przeczytasz w części tego kursu dotyczącej Content marketingu. W wielkim skrócie chodzi tu o publikowanie treści, która może się przydać Twoim klientom. W moim przypadku jest to kurs, który właśnie czytasz. Zakładam konto na forum informatycznym i pytam o jakiś darmowy kurs pozycjonowania stron. Kilka dni później zakładam drugie konto i zamieszczam link do podstrony z tym kursem, z dopiskiem tu masz coś takiego lub coś w tym stylu.