Darmowy hosting

Istnieje możliwość opublikowania strony na darmowym hostingu, ale szczerze mówiąc, niewielu klientów z tego korzysta. Każda firma nastawiona jest na zysk i nikt nie działa charytatywnie. Utrzymanie serwerów kosztuje i jeśli firma hostingowa nie zarobi na opłacie abonamentowej od Ciebie, to zarobi na reklamach, które wyświetlą się na Twojej stronie internetowej.
Postaw się na miejscu Twojego potencjalnego klienta, który wchodzi na Twoją stronę i chce zapoznać się z Twoją ofertą, a tu bez przerwy wyskakują mu zasłaniające treść okienka reklamowe.
Chyba zgodzisz się ze mną, że wygląda to bardzo nieprofesjonalnie i zniechęca do nawiązania kontaktu. Jak przeczytasz poniżej, konto hostingowe można mieć już za 121 zł brutto rocznie, więc chyba nie ma sensu oszczędzać.

Serwer należący do firm projektujących strony internetowe.

Często zdarza się, że firmy wykonujące strony internetowe, proponują ich zamieszczenie na własnych serwerach. Niektóre nawet zaniżają cenę wykonania strony internetowej tylko po to, aby umieścić ją na swoim serwerze. Na pierwszy rzut oka nie będzie to miało dla Ciebie większego znaczenia. Przecież i tak komuś będziesz musiał uiszczać abonamentową opłatę za domenę i hosting, ale jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Firmy te nie zapewniają swoim klientom bezpośredniego dostępu do plików ich stron. W przypadku konieczności dokonania aktualizacji oprogramowania lub (w przypadku stron bez panelu do zarządzania treścią) treści, to firmy te mogą swobodnie podyktować takie ceny, jakie im pasują, gdyż nie możesz z tym pójść do konkurencji. W przypadku opublikowania strony na zarezerwowanym dla Ciebie koncie hostingowym u niezależnego usługodawcy to Ty masz pełen dostęp do plików strony i jeśli oferta cenowa wykonania aktualizacji jednej z firm wyda Ci się zbyt wysoka, to zawsze możesz to zlecić komuś innemu. Pozostaje jeszcze cena konta hostingowego. Oto przykład. Konto hostingowe już za jedyne 40zł/mc netto. Brzmi zachęcająco, ale w skali roku oznacza to prawie 600zł brutto! Po co tyle płacić, skoro można 49zł brutto (oczywiście za rok)?
Najgorsze jednak jest to, że wyższe koszty wcale nie muszą być Twoim największym problemem. Rok temu zgłosiła się do mnie pewna restauratorka z Krakowa. Miała ona nowoczesną stronę internetową, opublikowaną na serwerze firmy, która ją wykonała. Któregoś dnia strona po prostu zniknęła, konto pocztowe oparte na domenie przestało działać i wszystkie zawarte w nim wiadomości i adresy e-mail klientów przepadły.
Okazało się, że firma, która wykonała ową stronę przestała istnieć. Rezerwacja osobnych kont hostingowych dla wszystkich ich klientów, transferowanie na nie domen i przeniesienie stron, to bardzo pracochłonne zajęcie, więc lepiej zlikwidować adres e-mail, wyrzucić kartę SIM i po problemie. Adres owej strony internetowej był na banerach, ulotkach reklamowych i portalach internetowych. Miało go wielu jej klientów, którzy posługując się menu zawartym na owej stronie, zamawiało pizzę z dostawą do domu. Niestety nie udało się go odzyskać.

Zarezerwowane na Ciebie konto u profesjonalnej firmy hostingowej.

Takich firm jest wiele i zapewniają różne cenniki. Najdroższe to nazwa.pl i home.pl. Tam ceny najtańszych kont hostingowych także wahają się w przedziale 500 - 700zł. To są takie Mercedesy w wirtualnym świecie. Oprócz nich działają na rynku firmy hostingowe, zapewniające swoim klientom serwery w okolicach 100zł rocznie. Ja najczęściej publikuję strony na kylos.pl, ale ostateczny wybór firmy hostingowej należy oczywiście do Ciebie.

Po opłaceniu faktury za wykonanie strony internetowej otrzymasz ode mnie dane do logowania się do panelu administracyjnego Twojego konta hostingowego i dopilnuję, abyś zmienił hasło.

W odróżnieniu od serwerów należących do firm projektujących strony internetowe, duże firmy hostingowe zapewniają dostęp przez internet do zasobów Twojego konta hostingowego, dzięki czemu nie jesteś skazany na usługi tylko jednej firmy. Jeśli chcesz np. odświeżyć szatę graficzną, a firma, która wykonała dla ciebie stronę, żąda za to zbyt dużo pieniędzy, to zawsze możesz zwrócić się do innej firmy.
W przypadku, gdy Twoja strona zostanie opublikowana na małym serwerze firmowym, nie ma takiej możliwości i musisz zaakceptować cenę podaną przez wykonawcę strony.